بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/08/01 - 13:04
  • - تعداد بازدید: 34
  • - تعداد بازدیدکننده: 33
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در گفت‌وگو با مهر مطرح کرد:

تاکید رهبری برای ایجاد زمینه ارتباط نخبگان با مراکز علمی دنیا

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: مقام معظم رهبری از دستگاه‌های اجرایی درخواست داشتند که زمینه ارتباط نخبگان با مراکز علمی دنیا را فراهم کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛  دکتر ناصر باقری مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر درباره دیدار نخبگان با مقام معظم رهبری گفت: طبیعتاً مانند همیشه فرمایشات مقام معظم رهبری نوید بخش و امید آفرین بود و محورهای جدیدی برای همه مخاطبان تعریف کردند. این جلسه ۳ محور گفتگو با نخبگان، دستگاه‌های اجرایی و بنیاد ملی نخبگان داشت.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در خصوص فرمایشات رهبری با نخبگان در این جلسه گفت: مقام معظم رهبری تعریفی از نخبه را ارائه فرمودند و آن هم این بود که نخبگان باید علاوه بر هوش و استعداد تلاش کنند و فعالیت‌هایشان ذیل یک چارچوب اخلاقی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب در این دیدار به شاخص‌های نخبگی اشاره کردند و تاکید بر اصلاح آنها داشتند، گفت: ایشان اعلام کردند که باید شاخص‌های ارزیابی نخبگان اصلاح شود به طوریکه به جای مقاله محوری به سمت حل مسئله برود.

وی خاطر نشان کرد: اگر شاخص‌های ارزیابی سمت و سویی حل مسئله‌ای داشته باشد نخبه می‌تواند از توانش برای حل مسائل کشوری استفاده کند.

باقری مقدم گفت: رهبری نیز خطاب به دستگاه‌های اجرایی فرمودند «وظیفه دستگاه‌های اجرایی کشور در یک کلمه، این است که حمایت از نخبگان برای حل مسائل و استفاده از توانایی آنها در راستای حل مسائل کشور باشد».

تاکید رهبری برای ایجاد زمینه ارتباط نخبگان با مراکز علمی دنیا

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: اشتغال مناسب و مطابق با توان نخبگی نخبگان و ادامه ارتباطات علمی با مراکز علمی دنیا از محورهایی بود که رهبری در این جلسه تاکید کردند؛ در واقع ایشان به تلاش دستگاه‌ها برای ایجاد زمینه‌های ارتباط نخبگان با مراکز علمی دنیا تاکید داشتند.

ضرورت تسریع روند جذب نخبگان به عنوان هیأت علمی

باقری مقدم عنوان کرد: در این جلسه تاکید شد یکی از مهم‌ترین محورهای اشتغال نخبگان عضو هیأت علمی شدن در دانشگاه هاست و رهبری مطالبه کردند این شرایط باید به گونه‌ای باشد که سریع‌تر نخبگان به عنوان عضو هیأت علمی در دانشگاه‌ها، مراکز علمی، تحقیقاتی و پژوهشی مشغول فعالیت شوند؛ رهبری به تسریع این روند تاکید داشتند.

وی با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان جایگاه ویژه ای در راستای شاخص‌های نخبگی دارد، گفت: در راستای مطالبات رهبری درباره اصلاح شاخص‌های ارزیابی نخبگی بنا داریم شاخص‌های ارزیابی را از مقاله محوری صرف، به سمت حل مسائل کشوری ببریم. در مصوبات بنیاد ملی نخبگان در هیأت امنا تطبیق و تدوین شیوه نامه‌های جدید را در پیش گرفتیم.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: حل مسائل کشور یکی از تأثیرات اثربخشی نخبگان بوده که در شیوه نامه‌های ارزیابی نخبگان مد نظر دا در کوتاه‌ترین مدت شیوه نامه‌های جدید را ابلاغ خواهیم کرد.

وی درباره محور صحبتهای نخبگان در حضور رهبری گفت: نخبگان عمدتاً مباحث مهم کشور را در حوزه‌های معدن، هوافضا، فناوری اطلاعات، علوم انسانی و… مطرح کردند درخواست داشتند که فضا برای حل مسائل در این حوزه‌ها توسط نخبگان فراهم شود و اگر کشور این فضا را در اختیار نخبگان قرار دهد مسائل ملی حل می‌شود.

وی با بیان اینکه در این جلسه پیشنهادات خوبی توسط نخبگان برای حل مسائل در حوزه‌های مختلف کشور مطرح شد، گفت: رهبری تاکید کردند که با وجود این پیشنهادات و راهکارها، حضور نخبگان و داشتن مسئله در کشور شرایط برای رفع مشکلات این چنینی فراهم است لذا مشکل اصلی شاید مشکل مدیریتی بوده که فضای لازم را برای مؤثر بودن نخبگان فراهم نکرده است

  • گروه خبری : SlideShow
  • کد خبر : 161741
کلمات کلیدی
مدیر قم
خبرنگار

مدیر قم