یکشنبه 25 آذر 1397

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

دکتر لاریجانی در نشست هم اندیشی با نخبگان و مستعدان:
مسیر را باید برای کارآفرینی نخبگان تسهیل کرد/ برای آینده کشور راهی غیر از استفاده از استعدادهای برتر نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست هم اندیشی با نخبگان و مستعدان که با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان و رییس و اعضای شورای علمی بنیاد نخبگان استان قم و جمعی از مستعدان گفت: برای ایجاد جهش باید از استعدادهای برتر استفاده کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست هم اندیشی با نخبگان و مستعدان که با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان و رییس و اعضای شورای علمی بنیاد نخبگان استان قم و جمعی از مستعدان گفت: برای ایجاد جهش باید از استعدادهای برتر استفاده کرد.

 

دکتر علی لاریجانی که به قم سفر کرده استدر جمع امستعدان برتر بنیاد نخبگان استان قم اظهارداشت:باید مکانیزم استفاده از نخبگان کشور مشخص شود،زیرا کشور علاقمند به استفاده از توانایی نخبگان است ولی در این زمینه موانعی وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به نخبگان حاضر در این جلسه بیان کرد: پیشنهاداتی که مطرح می کنید باید مطابق با شرایط کشور باشد؛ امور دیوانی کشور اکنون بسیار وسیع است و بیش از 90 درصد از بودجه کشور مربوط به بودجه جاری است و تنها 10 درصد به بودجه عمرانی اختصاص می یابد.

وی افزود:ساختار اداری کشور بسیار فربه است و انتظار بزرگ تر کردن این ساختار درست نیست و نخبگان نیز نباید چنین انتظاری داشته باشند زیرا به صلاح کشور نیست،بلکه باید روش های دیگری را برای توسعه کشور دنبال کنیم. همچنین باید توجه داشت که توسعه کشور با گسترش امور اداری محقق نمی شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نخبگان کشور باید در سیاستگذاری،مشاوره ها و کارآفرینی فعال باشند، ادامه داد: می توان مسیر را برای کارآفرینی نخبگان تسهیل کرد و باید مکانیزم این کارآفرینی ایجاد شود،برای افزایش توان کشور باید از استعدادهای برتر در سطوح بالا استفاده شود.

مسیر را برای کارآفرینی نخبگان تسهیل کرد

دکتر لاریجانی با بیان اینکه چگونگی فعالیت کردن نخبگان باید مشخص شود و لازم است مکانیزم های بیشتری ایجاد شود، گفت: دستگاه های اجرایی کشور نیز به استفاده از نخبگان علاقمند هستند و بعید می دانم مسئولان نسبت به استفاده از نخبگان بی علاقه باشند بلکه برای استفاده از استعدادهای برتر نیازمند ساز و کار هستیم که بنیاد ملی نخبگان می تواند با فعالیت بیشتر در این زمینه نقش موثری را ایفا کند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با بیان اینکه صندوق نوآوری پتانسیلی بسیار قوی برای حمایت از کارآفرینان است و صندوق توسعه ملی نیز با اذن مقام معظم رهبری به صندوق نوآوری کمک کرده است، اظهار داشت: صندوق نوآوری با سرمایه ای حدود 3 هزار میلیارد برای کمک به کارآفرینی تشکیل شده و منابع خوبی را در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه نخبگان باید ذهنشان متمرکز باشد؛زیرا از یک عصر به عصری دیگر وارد می شویم که باید مختصات آن را شناخت، بیان کرد: مسائلی مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء شرایط زندگی فردی و اجتماعی را متحول می کند و باید متناسب با این شرایط فکر کرد تا بتوان کار موثری را انجام داد.

نخبگان استان ها در انواع رشته ها را می توان با طراحی مدل هایی با هم مرتبط ساخت

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: می توان با طراحی مدل هایی نخبگان استان ها در رشته های مختلف را با هم مرتبط ساخت و شاخه های آن ها را به دستگاه های مربوطه وصل کرد که البته مرکز پژوهش های مجلس نیز می تواند همکاری کند.

دکتر لاریجانی خطاب به نخبگان افزود: دلگیر نباشید زیرا کار در سطوح اجرایی نیز پیچیدگی هایی دارد و نمی توان ساده پیش رفت، همچنین توجه داشته باشید که نگاه مسئولان به شما، نگاه از سر واکنی نیست؛بلکه باید راه و مکانیزمی برای بکارگیری صحیح از نخبگان پیدا کرد،اگرچه امور دیوانی پیچیدگی هایی را ایجاد می کند ولی مطمئن باشید که به وضعیت نخبگان عنایت می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس به استفاده از نخبگان علاقه دارد،گفت:برای آینده کشور راهی به جز استفاده از استعدادهای برتر نیست و برای ایجاد جهش در کشور لازم است از افراد باهوش و استعدادهای برتر استفاده کرد./

تاریخ انتشار : 1396/12/19
کد : 39
تعداد بازدید: 179

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601