دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

مستعد برتر قمی
تفکر آمارگرایی بر محتوای پژوهشی لطمه زده است

جوان مستعد برتر قمی گفت: متأسفانه امروزه یک تفکر غلط در حال لطمه زدن به جامعه نخبگان بوده و آن‌هم این است که آمار تعداد فعالیت‌ها و پژوهش‌ها ارزشمندتر از محتوا و کیفیت و راهبردی‌بودن شده و این اصلاً خوب نیست.

به گزارش روبط عمومی بنیاد نخبگان استان قم، جوانان مستعد برتر و تلاش آن‌ها برای تولید علم موضوع مهمی است که همواره به آن تأکید شده و مقام معظم رهبری نیز بارها و بارها بر این امر تأکید داشته‌اند.

 

بنیاد ملی نخبگان به‌عنوان یک‌نهاد مستعد برتر‌پرور در این امر وظیفه سنگینی دارد که توانسته تا حدودی این وظایف را گسترش و به نتایج مطلوبی برسد. معرفی جوانان مستعد برتر یکی از وظایف رسانه‌هاست که در این زمینه به سراغ یکی از نخبگان استان رفته و با وی به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

 

لطفاً خود را معرفی کنید؟

 

سجاد رضوان دانشجوی سال هفتم(سال آخر) پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قم هستم که با توجه به اینکه در رشته پزشکی رتبه اول از نظر معدل داشتم و با توجه به فعالیت‌های پژوهشی مثل تألیف کتاب و مقالات و فعالیت‌های فرهنگی عضو بنیاد ملی نخبگان شدم.

 

شما به‌عنوان یک مستعد برتر مطرح هستید، دلایل موفقیت خودتان را در چه می‌دانید؟

 

همیشه برای موفق بودن یک مجموعه یا یک سیستم عوامل مختلفی دخیل هستند، موفق شدن یک فرد هم از این قاعده مستثنی نیست و عوامل و افراد مختلفی در موفقیت یک فرد دخیل هستند. اگر موفقیتی کسب‌شده اول از همه لطف و عنایت خداوند بوده است.

 

در درجه بعدی خانواده خیلی مهم است که تأثیر بسزایی در شکل‌گیری آینده و نوع تفکر افراد دارد و من قدردان پدر و مادرم و دعای خیر آن‌ها هستم.

 

یکی از عوامل دیگر محیطی هست که فرد در آن قرار می‌گیرد و مراتب تحصیلی خود اعم از دانش‌آموزی و دانشجویی را می‌گذراند و دوستان و اساتیدی که با آن‌ها ارتباط دارد که الحمدالله من در محیط‌هایی بسیار پویا و سالم در دوران دانش‌آموزی تحصیل کردم و در دوران دانشجویی هم با افرادی آشنا شدم که نقش مهمی در موفقیت بنده داشتند.

 

هر کدام از این عوامل می‌توانند نقش کوچک یا بزرگی در موفقیت یا عدم موفقیت انسان‌ها داشته باشد. مهم‌تر از همه این‌ها تلاش فردی است، خداوند آینده انسان‌ها را در اختیار خودشان قرار داده و این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم کجای مسیر زندگی قرار بگیریم.

 

یکی از مسائل تسهیلات و جوائزی است که بنیاد نخبگان استان در اختیار نخبگان قرار می‌دهد، آیا شما هم از آن استفاده کرده‌اید؟

 

بله از جوایز تحصیلی بنیاد نخبگان استفاده کردم. البته یک سری کارگاه‌ها و بازدیدهای علمی هم برگزار شده که متأسفانه فرصت حضور پیدا نکردم.

 

بنیاد نخبگان استان قم به لطف تلاش‌های دکتر محمدرضایی و مجموعه آن‌ها سعی کرده‌اند فضای صمیمی و دوستانه‌ای با اعضا و مراجعه‌کنندگان ایجاد کنند و این مجموعه را به‌خوبی مدیریت کنند و زمینه را برای فعالیت و دیده شدن نخبگان ایجاد کردند.

 

یکی از موضوعات مهم وظایف جامعه نخبگان در کشور و همچنین سطح ملی است، در این مورد نظر شما چیست؟

 

به نظرم نخبگان در قبال جامعه و کشور مسئول هستند، باید بتوانند پیشرفت مؤثر در زمینه‌هایی که استعدادش را دارند ایجاد کنند و وقتشان را صرف کارهایی کنند که مشکل‌گشا برای کشور و مردم جامعه باشد

 

البته باید مسئولان نخبگان را درست شناسایی کنند و هر کدامشان را با توجه به توانایی هایشان در جای مناسب قرار دهند. نخبگان باید مسائل و مشکلات داخلی را شناسایی کنند و برای حل آن‌ها علوم روز را بکار بگیرند.

 

نقش نخبگان در تولید علم چگونه است؟

 

نخبگان باید با تلاش‌های علمی خود و با تولید نظریه‌های نوین در عرصه‌های مختلف علوم به علم  یک چیزی اضافه کنند به‌طوری‌که تولید علمی نخبگان مرجع فعالیت‌های علمی سایرین قرار بگیرد.

 

متأسفانه امروزه یک تفکر غلط در حال لطمه زدن به جامعه نخبگان بوده و آن‌هم این است که آمار تعداد فعالیت‌ها و پژوهش‌ها ارزشمندتر از محتوا و کیفیت و راهبردی بودن شده و این اصلاً خوب نیست.

 

از دیگر وظایف نخبگان به نظرم این است که نخبگان باید پیشرو در عرصه‌های مختلف باشند و عمل‌گرا باشند نه حرف گرا و از تعصبات جناحی پرهیز کند.

 

تاثیرات رفتار نخبگان بر جامعه چگونه است؟

 

اکثریت مردم رفتار نخبگان رو به‌عنوان شاخصی برای رفتار مقبول تلقی می‌کنند بنابراین اگر مستعد برتر‌ای در جایگاهی قرار می‌گیرد حتی اگر یک مجموعه کوچک باشد یا حتی در بین دوستان خود به‌عنوان یک فرد موفق مطرح هست باید بداند که آثار مثبت و منفی عملکردش تأثیری بیشتر از معمول در رفتار بقیه ایجاد خواهد کرد و این مسئولیت نخبگان را بیشتر می‌کند.

 

انتظارات نخبگان از جامعه و مسئولان چه چیز می‌تواند باشد؟

 

دادن عنوان به یک فرد و تقدیر و تشکر از آن خوب هست اما مشکل اینجاست که در کشور ما متأسفانه بلد نیستیم از افراد موفق درست بهره‌برداری کنیم. اینکه بیاییم هر سال تعدادی را به عضویت بنیاد ملی نخبگان دربیابیم و تسهیلاتی که اکثراً مادی هست در اختیارشان قرار دهیم خوب است اما کافی نیست.

 

تا اینجای کار می‌شود شناسایی افراد مستعد برتر... بخش اعظم و مهم کار بعدازاین است که بیاییم از افراد شناسایی‌شده در جایگاه‌هایی متناسب با تواناهایی آنان استفاده کنیم و به آن‌ها اعتماد کنیم و این قسمت به عهده مسئولان است.

 

به نظرم مسئولان در استقرار نظام شناسایی خوب عمل کردند اما در زمینه هدایت و اینکه بتوانند به دایره نخبگی وسعت ببخشند و بتوانند از حداکثر توان اجتماع نخبگی در مدیریت تحولات کشور استفاده کنند عقب مانده‌اند

تاریخ انتشار : 1397/01/28
کد : 53
تعداد بازدید: 802

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601