پنج شنبه 6 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به مناسبت هفته جوان :
مستعدان برتر استان قم در نخستین نشست کتاب خوان گرد هم آمدند

به مناسبت هفته جوان، دانشجویان و  مستعدان برتر استان قم در نخستین نشست کتاب خوان گرد هم آمدند.

نخستین نشست کتاب خوان ویژه دانشجویان و مستعدان برتر جوان استان قم در راستای دستیابی به اهداف سند راهبردی کشور در امور نخبگان با رویکرد هدفمندی، شکل­ دهی، و شناخت هرچه بیشتر ظرفیت غنی نخبگان و مستعدین برتر کشور و ارتقای سطح فرهنگی و معنوی اجتماع نخبگانی برای خلق آثار ارزشمند در ادبیات، به همت بنیاد نخبگان استان قم و با مشارکت و همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.


گفتنی است این نشست کتابخوان ، با حضورحجت الاسلام والمسلمین جباری مدیر کل کتابخانه های عمومی استان قم، محمدرضایی رئیس بنیاد نخبگان استان قم،مهندس میرزایی معاون اداره کل کتابخانه ها و شماری از دانشجویان برتر و استعدادهای برتر برگزار شد تعدادی از دانشجویان و مستعدان برتر و علاقمند به مطالعه به معرفی کتابهای خوانده شده پرداختند.


در این نشست محمد معین فاضلی از نخبگان دکتری مهندسی فناوری اطلاعات گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی، به معرفی کتاب «چکیده ای از اندیشه های بنیادین اسلامی» نوشته آیت الله محمد تقی مصباح یزدی پرداخت.
وی گفت: موضوع کتاب درباره اسلام و عقاید، هستى شناسى، معرفت شناسى، فلسفه سیاست و حقوق و انسان شناسی فلسفی و همینطور اخلاق می باشد که بنیادهای معارف اسلامی را تشکیل می دهند.
فاضلی افزود: این کتاب از مجموعه سخنرانی های ایشان در مهر1378در لبنان و در جمع فرهیختگان بیان شده و شامل 15 گفتار است که بررسی دیدگاه های سیاسی اسلام و غرب و تبیین نظریه ولایت فقیه بخشی از مباحث مهم کتاب به شمار می رود.


همچنین ایمان نریمانی از دیگر مستعدان برتر و کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی گرایش مدیریت اطلاعات کتاب «هنرمندانه بقاپید» نوشته آستین کلئون و ترجمه سامان شاهین پو را معرفی کرد.
وی خاطرنشان کرد: این کتاب با محوریت چگونگی خلاقیت و آفرینش یک ایده نو است که این نوآوری از چندین تفکر در گذشته به وجود آمده است و موضوع کتاب درباره روانشناسی موفقیت و افراد خلاق می باشد.
این مستعد برتر  یادآور شد:اگر دوست دارید خلاقیت را جدی‌ تر بیاموزید مطالعه این کتاب را پیشنهاد می کنم.

 


لازم به ذکر است زهرا عبدلی از روشندلان جوان و کارشناس راهنمایی و مشاوره کتاب « دالان بهشت» نوشته نازی صفوی را معرفی کرد.

وی تصریح کرد: این کتاب در قالب رمانی پرفروش و عاشقانه که مشکلات دختران جوان و رفتارهای ناپخته آنان با معضلات زندگی را بیان می کند و به آسیب شناسی مسائل خانودگی می پردازد.
عبدلی عنوان کرد: در این رمان پرهیجان و .... راهکارهایی نیز ارائه شده و به حفظ کانون خانواده تاکید می کند.

عبدلی  بیان کرد: این کتاب به زبان های دیگر هم ترجمه شده و مطالعه آن را به دختران جوان مجرد و متاهل پیشنهاد کرد.


در ادامه نیز فاطمه نفری کارشناس حسابداری و از نویسندگان جوان و نمونه کشور به معرفی اثر خود با عنوان«زمستان بی شازده» پرداخت .
وی اظهار داشت: قهرمان داستان، از یک انقلاب بیرونی به یک انقلاب درونی می رسد و انقلاب اسلامی و وقایع مرتبط با این رویداد تاریخی منجر به ایجاد تحول در شخصیت اصلی داستان می شود.


نفری بیان کرد: این رمان برای گروه سنی نوجوان با محوریت انقلاب اسلامی نوشته شده و شخصیت اصلی این داستان یک نوجوان است که در جریان انقلاب و مبارزات منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی و در یک پروسه مرد شدن قرار می گیرد و بزرگ می شود.


نویسنده کتاب «زمستان بی شازده» گفت: این تحول در شخصیت داستان اتفاقی است که در سال های انقلاب بسیار شاهد آن بودیم که افراد در سیر مبارزات انقلاب دگرگونه و متحول می شدند.
وی گفت:رمان «زمستان بی‌‌شازده» در هفتمین دوره جشنواره داستان انقلاب در سال 93 برگزیده سوم بخش رمان نوجوان شد.


همچنین مژگان مهری کارشناس آموزش ابتدایی، کتاب «شصت پرسش اعتقادی» نوشته سید رضا طباطبایی را معرفی کرد.


وی تصریح کرد: این کتاب برای گروه سنی کودک و نوجوان و جوان، توسط انتشارات کتاب جمکران منتشر شده و به پرسش هایی درباره اصول عقاید مذهب شیعه با زبانی روان پاسخ می دهد.


مهری عنوان کرد: کتاب «شصت پرسش اعتقادی» به پرسش هایی در مورد خدا، فلسفه خلقت، علت بیماری ها، تقدیر، مرگ و... اختصاص دارد.


وی اظهار داشت: این کتاب با توجه به سطح ذهنی مخاطبان تقسیم ‌بندی شده تا مربیان و خانواده ها با شناختی که از فرزندانشان دارند، پاسخ مناسب را در نظر بگیرند.

مستعد برتر جوان بیان کرد:مطالب تا حدودی ذهن‌های پویاتر و نیمه‌استدلالی را در نظر گرفته و از معلومات رایج استفاده کرده است؛ علاوه بر اینکه پاسخ‌ها علمی‌ و استدلال‌محور می باشد.


گفتنی است در پایان نیز از مستعدان برتر جوان و از شهید مدافع حرم خانواده کاظمی تجلیل شد.

 

 

محمد محمد رضایی در حاشیه مراسم کتابخوان ویژه مستعدان برتر و دانشجویان بیان داشت کتاب خوانی باعث انتقال  تجربیات انسان‌ها بزرگ به نسل جوان می شود.

وی ادامه داد: کنتاب خوانی اهمیت دارد چون، کتاب تجلی علم و تجربه یک شخص است و هنگامی که کتابی مطالعه می‌کنیم تجربیات زیادی را به دست می‌آوریم و همه جوانان برای موفقیت بیشتر باید کتاب بخوانند.

رئیس بنیاد نخبگان استان قم تصریح کرد: قرآن کریم  که معجزه پیامبر (ص) یک کتاب است و خداوند در این کتاب تجلی پیدا کرده است، نسل جوان باید کتاب‌های مفید و ارزشمند که توسط انسان‌های مؤمن و با تجربه نوشته شده است مطالعه کنند.

محمد رضایی ادامه داد: جوانان باید با مقوله کتاب خوانی آشنا شده ورسانه ها آنها را به کتاب خوانی تشویق کرده و به بهانه‌های مختلف سعی در ترغیب به کتاب خواندن کنند.

وی گفت: افرادی که کتاب می‌خوانند در زندگی خود به مشکلات فکری دچار نمی‌شوند، باید همه سرمایه خود را برای ترغیب جوانان در راستای کتاب خوانی صرف کنیم.

رئیس بنیاد نخبگان استان قم خاطرنشان کرد: باید فرزندان را از سنین کودکی به کتاب خوانی ترغیب کنیم، در خودرو و در مسیر از کتاب خواندن غافل نشویم و از کوچک‌ترین فرصت برای خواندن کتاب استفاده کنیم.

محمد رضایی تصریح کرد: با توجه به برنامه‌های ریزی‌های صورت گرفته قرار است امسال برنامه‌های مختلفی برای نخبگان و مستعدان برتر استان در حوزه‌های فرهنگی و آموزشی و علمی برگزار شود و از هر راهی که بتوانیم برای ارتقای سطح فرهنگی نخبگان استفاده کرده تا این عزیزان به رشد و ترقی برسند.

وی با بیان اینکه 400 جوان مستعد برتر  در استان قم شناسایی شده و از تسهیلاتی حمایتی بنیاد ملی نخبگان استفاده می کنند ، گفت: حدود 90 هزار دانشجو در استان قم مشغول تحصیل هستند و قم شهری فرهنگی است و باید به گونه ای باشد که هرکسی که وارد این شهر می‌شود وجه فرهنگی این شهر نمودار باشد.

تاریخ انتشار : 1397/02/10
کد : 56
تعداد بازدید: 1019

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601