پنج شنبه 19 تیر 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

قله‌های علم در دست دانشمندان کشورمان
ایران صدرنشین دانش ژنتیک در منطقه

تجزیه و تحلیل آمار و ارقام نظام رتبه‌بندی سایمگو نه تنها حکایت از صدرنشینی ایران در علم ژنتیک منطقه دارد، بلکه نشان می‌دهد تولیدات علمی در این رشته نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، بر اساس رتبه‌بندی سایمگو ایران در سال ۲۰۱۸ به مقام نخست تولیدات علمی در زمینه ژنتیک در سطح کشورهای آسیای غربی دست یافته است.

 

در تصویر زیر صدرنشینی ایران در علم ژنتیک را مشاهده می‌کنید:

بررسی‌های منتشر شده در مجله «SCImago Journal & Country Rank» نشان می‌دهد ایران به تعداد ۷۰۱ مقاله در زمینه ژنتیک در رتبه نخست قرار دارد. بر اساس آنچه که در جدول سایمگو دیده می‌شود رژیم صهیونیستی، ترکیه، عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، قطر، لبنان، اردن، کویت، عراق، عمان، سوریه، سرزمین‌های اشغالی، یمن و بحرین به ترتیب در رتبه‌های بعد از ایران قرار دارند.

 

براساس داده‌های موجود، از میان ۷۰۱ مقاله منتشر شده توسط محققان ایرانی ۶۶۱ مقاله قابل استناد بوده است. در حالی که رژیم صهیونیستی به عنوان دومین جایگاه در جدول ۵۰۹ مقاله در این زمینه عرضه کرده که تنها ۴۳۷ مورد آن قابل استناد بوده است.

 

بحرین به عنوان شانزدهمین کشور در جدول آسیای غربی و آخرین آن نیز تنها ۵ مقاله در زمینه علم ژنتیک ارائه کرده که تمام آن قابل استناد بوده است.

 

در یک بررسی کلی‌تر ایران میان ۱۵۵ کشور جهان  جایگاه بیستم را در این دانش به خود اختصاص داده و صدرنشین کشورهای جهان آمریکا است که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

محققان آمریکایی در سال ۲۰۱۸، ۱۴ هزار و ۹۵۴ مقاله در زمینه علم ژنتیک منتشر و ارائه کرده‌اند که از این تعداد ۱۲ هزار و ۱۷۲ مقاله قابل استناد بوده است. کشورهای چین، انگلیس، آلمان، فرانسه، ژاپن، کانادا، استرالیا، ایتالیا، هند، اسپانیا، برزیل، هلند، کره‌جنوبی، سوئیس، روسیه، سوئد،  دانمارک و بلژیک به ترتیب بعد از صدرنشین جهان و قبل از ایران در نظام رتبه‌بندی سایمگو جای گرفته‌اند.

 

کشورهای لهستان، مکزیک، اتریش، رژیم غاصب صهیونیستی، پرتغال، ترکیه،  جمهوری چک، فنلاند، نروژ، تایوان، آرژانتین، عربستان سعودی، مصر، سنگاپور، آفریقای جنوبی، ایرلند، نیوزلند، پاکستان، یونان، هنگ کنگ، تایلند، شیلی، کلمبیا، مالزی، مجارستان، صربستان، اسلواکی، تونس، اندونزی، استونی، بنگلادش، ویتنام و امارات متحده عربی به ترتیب بعد از ایران قرار دارند و جایگاه بیست و  یکم تا پنجاه و سوم جدول سایمگو را به خود اختصاص داده‌اند. اطلاعات منتشر شده از این نظام رتبه‌بندی بیانگر آن است که چین به عنوان دومین کشور در سطح جهان با یک اختلاف قابل توجه نسبت به دانشمندان ایالات متحده آمریکا تنها ۱۱ هزار و ۱۲۰ مقاله در زمینه علم ژنتیک ارائه و منتشر کرده‌اند که از این تعداد نیز تنها ۱۰ هزار و ۴۲۶ مقاله قابل استناد بوده است.

تاریخ انتشار : 1398/10/03
کد : 10081
تعداد بازدید: 64

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس بنیاد نخبگان استان قم: میدان جهاد - بلوار رضوی - بین کوچه 2 و 4  تلفن: 37705800 -025