پنج شنبه 9 بهمن 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

گزارش سوم از اقدامات کمیته مبارزه با کرونا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛
ایران جزو قدرت‌های برتر منطقه در فناوری‌های مبارزه با کرونا

در سومین گزارش خود از اقدامات کمیته مبارزه با بیماری کرونا معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نوشت: توسعه زیست فناوری فقط توسعه اقتصادی کشور نیست (گاهی یک گرم داروی زیستی قیمتی معادل یک میلیون یورو ارزش دارد) بلکه توسعه امنیت کشور است. در این مدت کوتاه محققین و شرکت های دانش بنیان اقدامات بسیار مهمی را انجام داده اند. شش قرارداد برای توسعه ساخت کیت‌های تشخیص کرونا منعقد شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ از نخستین روزهای شیوع بیماری کرونا در کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دست به‌کار رویارویی، پیشگیری و کنترل این بیماری شد. تمام بخش‌های این معاونت همکار و همراه دیگر بخش‌های کشور شدند و با ایجاد کمیته مبارزه با بیماری کرونا، این کار شتاب بیش‌تری گرفت.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری رئیس این کمیته گزارش‌های گام‌های پیموده شده را به صورت مستمر و مفصل، در صفحه اینستاگرام خود منتشر می‌کند.

 

سومین گزارش معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، باب دیگری از گام‌های کمیته مبارزه با کرونا به کمک زیست بوم نوآوری را نمایان می کند. این گزارش را در ادامه می‌خوانیم:

«در چند سال گذشته و با سیاست‌های اجرا شده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، زیست‌بوم بسیار مناسبی در حوزه زیست‌فناوری در کشور ایجاد شده است.

مجموعه‌ای از دانشگاه‌ها، اساتید، محققین و مهم‌تر از آن‌ها، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان باعث شده‌اند که هم‌اینک ایران در توسعه علم و فناوری و اقتصاد زیست‌فناوری قدرت اول منطقه و سوم آسیا باشد. حجم اقتصاد زیست فناوری در آینده ایران به حدود 10 درصد کل اقتصاد کشور خواهد رسید. ولی این ویروس چموش باعث شد که ما به روی دیگر سکه زیست فناوری پی ببریم و آن بخش امنیت زیستی کشور است.

توسعه زیست فناوری فقط توسعه اقتصادی کشور نیست (گاهی یک گرم داروی زیستی قیمتی معادل یک میلیون یورو ارزش دارد) بلکه توسعه امنیت کشور است. در این مدت کوتاه محققین و شرکت های دانش بنیان اقدامات بسیار مهمی را انجام داده اند. شش قرارداد برای توسعه ساخت کیت‌های تشخیص کرونا منعقد شده است.

خوشبختانه محصول کیت تشخیصی 3 شرکت به تأیید اولیه رسیده است و تا هفته آینده تولید انبوه برخی از شرکت ها عرضه خواهد شد. ساخت کیت های تشخیص در این مدت کم در بخش خصوصی نشان‌دهنده عمق اشراف علمی جامعه زیست‌فناوری کشور است.

گرچه هنوز بسیاری از این شرکت‌ها دوره استارتاپی و نوپایی خود را طی می کنند، آمادگی درگیری در یک جنگ تمام عیار با یک ویروس بسیار پیچیده را ندارند ولی به‌سرعت در حال رشد هستند و دانش لازم برای مقابله با حوادث این چنینی را به دست آورده‌اند؛ ضمن این‌که همین شرکت‌ها در حال تولید پیچیده ترین داروهای ساخت داخل برای مقابله با این بیماری هستند و کلیه داروهای استفاده شده در مراکز درمانی،«ایران ساخت» هستند.

در حوزه تجهیزات پزشکی پیچیده ترین دستگاهها در داخل کشور ساخته می شود. در همین ایام با همکاری وزارت بهداشت مجوزهای زیادی برای این محصولات صادر شد و یا در حال صدور است. تولید اقلام ضروری اتاق های ICU با سرعت و بصورت سه شیفت در حال انجام است. برای مثال فقط تولید ونتیلاتورهای اتاق عمل به حدود 30 دستگاه در روز رسیده است.

دستگاه‌هایی که تاکنون در کشور تولید نمی شده از پالس اکسیمتر و بای پپ گرفته تا سی تی اسکن در حال اخذ تأییدیه های لازم می باشد.

انشاالله با کمک همه، از این مبارزه به سلامت عبور خواهیم کرد. البته خبرهای خوش درراه است.»

تاریخ انتشار : 1398/12/29
کد : 10101
تعداد بازدید: 277

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس بنیاد نخبگان استان قم: میدان جهاد - بلوار رضوی - بین کوچه 2 و 4  تلفن: 37705800 -025