جمعه 2 فروردین 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

عضو هیئت‌علمی سازمان فضایی ایران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
محصولات دانش‌بنیان نیازمند بازارسازی بین‌المللی هستند

اصغری با اشاره به لزوم توسعۀ دامنۀ محصولات دانش‌بنیان به بازارهای جهانی، گفت: ممکن است محصولی در بازار بومی، مشتری نداشته باشد اما در بازار کشورهای دیگر، بتواند به موفقیت‌های چشمگیری برسد.

سعید اصغری؛ عضو هیئت‌علمی سازمان فضایی ایران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم نهادینه‌شدن ادبیات استارت‌آپ در کشور، گفت: خوشبختانه با اقدامات انجام‌شده خاصه در حوزه‌های فرهنگی، امروزه فرهنگ استارت‌آپ و دانش‌بنیان در کشور نهادینه شده است.

 

وی افزود: دولت و دانشگاه می‌توانند ایده‌ها را تا رسیدن به بخش تحقیق و توسعه در صنعت و توسعۀ فناوری حمایت کنند اما باید دانست در عرصۀ تولید انبوه و بازار، ایده باید به شرکت دانش‌بنیان تبدیل شود.

 

اصغری ادامه داد: در گام اول، باید نیازسنجی انجام شود و سپس براساس آن فناوری توسعه یابد. تزریق توان افرادی که توانمندی فنی بالایی دارند و می‌توانند محصول را از مقیاس آزمایشگاهی به اندازه‌های صنعتی و واقعی برسانند، از گام‌های بعدی است.

 

این محقق‌ مکانیک اضافه کرد: حضور افرادی که مدیریت را بلد باشند و بتوانند بازارسازی و بازاریابی منطقی را انجام دهند، از دیگر نیازهای عرصۀ دانش‌بنیان است. به عبارت دیگر، برای موفقیت در این حوزه، باید متناسب با هر بخش، توان و تخصص لازم تزریق شود.

 

عضو هیئت‌علمی سازمان فضایی ایران تصریح کرد: شرکت دانش‌بنیان با پول دولتی به موفقیت نمی‌رسد چراکه برای موفقیت در این عرصه، انگیزه‌های فردی ملاک است. در واقع، حضور بخش‌خصوصی با انگیزه‌های مالی و غیرمالی بالا می‌تواند محرک موفقیت شرکت دانش‌بنیان باشد و محصولات را در بازار رقابت به جایگاه مناسب برساند. این مورد در محصولات های‌تک اهمیتی دوچندان دارد.

 

وی افزود: برای محصولات دانش‌بنیان باید بازاراسازی بین‌المللی را به عنوان یک اولویت در سیاست‌ها و رویکردها قرار داد و به بازار داخلی بسنده نکرد چراکه ممکن است محصولی در بازار بومی، مشتری نداشته باشد اما به عنوان مثال در بازار کشورهای همسایه، بتواند به موفقیت‌های چشمگیر برسد.

 

اصغری در ادامه تأکید کرد: در شرایط کنونی، پرداخت به موضوعات تئوری در تحقیقات دانشگاهی که نتیجه‌ای جز چاپ چندمقاله غیرکاربردی ندارند، بی‌منطق است. اعضای هیئت‌علمی کشور باید فرآیند جدید علم و جهت تازه را تجربه کنند گرچه عموماً آموزش‌های لازم را ندیده‌اند و تجربۀ عملی زیادی نیز ندارند اما باید به تدریج خود را با فضای جدید وفق دهند.

 

وی یادآور شد: برگزاری کارگاه‌های تخصصی با حضور کارآفرینان موفق در عرصه‌های بین‌المللی می‌تواند تا حد بسیاری گَپ آموزشی موجود را پُر کند تا اساتید دانشگاهی حرفه‌ای‌تر و منطقی‌تر به کارآفرینی دانش‌بنیان نگاه کنند.

 

عضو هیئت‌علمی سازمان فضایی ایران خاطرنشان کرد: چگونگی بازاریابی و بازارسازی، مقتضیات تولید انبوه و نحوۀ ارتباط با مشتری، همگی از اموری است که در موفقیت در عرصه‌های دانش‌بنیان نقش بسزایی دارند

تاریخ انتشار : 1397/04/02
کد : 72
تعداد بازدید: 332

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601